چگونه میسازیم؟

در تمامی انواع نقشه های برجسته٬ مراحل اولیه اماده سازی فایلها٬ مشابه یکدیگر و به شکل زیر است

مراحل اولیه تولید نقشه برجسته دیجیتالی:

۱-     تهیه فایل DEM سه بعدی منقطه مورد نظر:

این فایلها توسط شرکتهایی که دارای امکانات تهیه نقشه های ماهواره ای و هوایی هستند تهیه شده و در اکثر قریب به اتفاق موارد، قابل ارائه به عموم هستند.

۲-     آماده سازی فایل سه بعدی قابل تولید توسط دستگاههای نمونه سازی سریع:

 فایل DEM پس از طی مراحلی و با استفاده از چندین نرم افزار مهندسی، به یک فایل CAD/CAM تبدیل میشود که امکان import آن در نرم افزارهای RP یا همان نرم افزارهای مرتبط با دستگاههای نمونه سازی سریع وجود داشته باشد.

۳-     تولید نقشه توسط دستگاه نمونه سازی سریع:

در این مرحله با توجه به نوع کاربردی که نقشه برجسته خواهد داشت، میتوان از دستگاههای مختلف نمونه سازی سریع استفاده نمود و نقشه برجسته ای را با دقت بسیار بالا، در زمان کوتاه و حتی بصورت کاملا رنگی تولید نمود.

این دستگاهها بسته به نوع آنها میتوانند با دقتهای مختلف از ۵ میکرون تا ۱۵۰ میکرون، نقشه را بصورت لایه به لایه تولید میکنند.

در بعضی از این دستگاهها، در صورت داشتن تصویر هوایی/ماهواره ای و یا تصویر رنگی TIF از منطقه میتوان نقشه را بصورت رنگی تولید نمود.

مراحل نهایی تولید نقشه های برجسته دیجیتالی:

در نقشه های وکیومی٬ طی چند مرحله٬ نقشه ای از جنس PVC و بصورت تمام رنگی تولید میشود.

در نقشه های پوسته ای٬ نقشه ای از جنس رزین به همراه الیاف (کامپوزیت) ساخته میشود.

در نقشه های ترکیبی٬ یک نقشه رزینی ساخته شده و اطلاعات مورد نظر توسط یک پرژکتور ویژه و قوی٬ بر روی نقشه رزینی نمایش داده میشود.

در نقشه های مجازی٬ همه عوارض و کوهها بصورت یک فایل کامپیوتری بوده و نمایش محصول صرفا از طریق یک صفحه نمایش خواهد بود.

در نقشه های برجسته نما٬ با بهره گیری از تکنولوژی لینتیکولار٬ چند ورق کاغذی بر روی هم قرار گرفته و یک نمای سه بعدی به بیننده میدهند.